• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Uwaga

GloBall - przygotowania do odcinka Sudan Pn.

29 października spotkaliśmy się z dr Maciejem Kurczem, antropologiem kultury i specem w kwestiach sudańskich. Do naszej biblioteki przygotowań trafiło sporo cennych informacji i porad, które ułatwią nam przebycie tego kraju – z naszej perspektywy – pierwszego islamskiego państwa na trasie GloBall.


Fot. Maciej Kurcz (Dżuba 2008)

Oczywiście w Sudanie wszędzie grają w piłkę, a dzieci i piłki, i wszelkie zabawki robią sobie kreatywnie z dowolnych materiałów. Postaramy się trochę pomóc w tej kwestii, dostarczając tam nasze piłki – do Sudanu akurat wieziemy ich najwięcej...



Sudańska zabawka-samoróbka, więcej takich obiektów na końcu artykułu.
J.Poremba (ed Ghaddar 2008).

W wielkim skrócie: ludność przyjazna wobec białych i baaardzo gościnna. Mundurowi, jak wszędzie w Afryce, nieobliczalni i często sprawiający kłopoty.

Z ciekawostek: alkoholu oficjalnie w kraju nie ma (jak to w świecie islamskim), a nieoficjalnie wszyscy spożywają samogon własnej produkcji znany jako „ARAGI”. Stan upojenia alkoholowego, dość powszechny, nie jest karalny, natomiast przyłapanie na spożyciu z narzędziem zbrodni w ręku (czyli butelką) karane jest nieodwoływalnie batożeniem na targowisku.

W Omdurmanie spróbujemy w piątek, 2 marca, ok. godz. 16-17 wpaść na tańczących derwiszy, którzy zbierają się koło cmentarza Hamad el Nil – są ponoć niezwykli i bardzo filmowi. Potem pojedziemy pod piramidy Meroe koło Shendi (tam zagramy mecz Polska-Sudan Pn.), a stamtąd do Dongoli. Interesuje nas szczególnie Stara Dongola, gdzie mamy sporą szansę spotkać ekipę polskich archeologów, którzy akurat wtedy powinni prowadzić tam prace badawcze. Stamtąd ruszymy już do Wadi Halfa, skąd rozpoczniemy szturm na prom do Egiptu.

Stan dróg bardzo dynamicznie się poprawia, w zasadzie cały kraj można już pokonać jadąc asfaltem. Sytuacja jest nieco inna w Sudanie Południowym, gdzie droga krajowa wygląda czasem tak:


Fot. U. Świerczyńska (Sudan Południowy)

Maćku - dziękujemy bardzo za pomoc, obiecujemy maksymalną staranność w wykonaniu naszej misji w Sudanie i pełne zaangażowanie w relacje z miejscowymi społecznościami J


Fot. J. Poremba (ed Ghaddar 2008)


J. Poremba (ed Ghaddar 2008)


J. Poremba (ed Ghaddar 2008)


Fot.
M. Kurcz (2007, Dżuba).


Fot. M. Kurcz (2010 ed Ghaddar)

Dodatkowe informacje