• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Uwaga

Piłka dla Afryki (Globall zawiezie ją na miejsce)

Najcenniejszym ładunkiem ekspedycji jest piłka GloBall. Ręcznie uszyta, skromna, zwykła, czarno-biała, klasyczna „biedronka”. Niby zwykła, ale tak naprawdę – niezwykła. To piłka, która powstała w Polsce w 2009 roku. W roku 2010 była na Mundialu w Republice Południowej Afryki.


Trafiła tu do rąk najlepszych piłkarzy świata. Ozdobiona ich podpisami wróciła do Polski, by rozpocząć epicką trasę, której meta znajdzie się w czasie i przestrzeni obok otwarcia Mistrzostw Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie.


Trasę zainaugurowaliśmy w maleńkiej, ukraińskiej wiosce Limna, niedaleko od Lwowa i granicy z Polską, wioski położonej w przepięknych ukraińskich Bieszczadach.

Mapa: Limna, Ukraina - Pierwszy mecz GloBall 2012

Daleko od wielkich stadionów Mistrzostw Europy – bo GloBall ma ambicje docierać tam, gdzie dostać się jest trudniej, a radość z naszych odwiedzin – jest większa. Tam, po pierwszym, spontanicznym meczu, który zagraliśmy z dziećmi z lokalnej szkoły podstawowej, na piłce podpisał się gracz meczu – jedenastoletni Dima Kira.


Od tego momentu, w każdym ważnym miejscu, jakie odwiedzimy, dodamy na piłce jeden, kolejny, ważny podpis. A w relacji z wyprawy dodamy historię z nim związaną, historię miejsca, człowieka, zdarzenia z nimi związanego… Gdy GloBall wróci do Polski po wielu przygodach i epickiej trasie przez trzy kontynenty – będzie już jedynym w swoim rodzaju wehikułem czasu, transporterem kultury, pigułką globalnych emocji i soczewką, skupiającą wszystko to, co w ludziach na całym świecie najwspanialsze.


Mundial w Republice Południowej Afryki –czerwiec/ lipiec 2010. Piłkę „GloBall” gloryfikują podpisy m.in. takich piłkarzy, jak Nicklas Bendtner (Dania), Robin van Persie (Holandia), Carlos Vela (Meksyk), Emmanuel Eboue (WKS), Alexandre Song (Kamerun), Cesc Fabregas (Hiszpania).

Jak zaczęła się ta historia?

Kalendarium Globall

Big Idea GloBall

Trasa ekspedycji

Dodatkowe informacje