• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Uwaga

Jak zaczeła się ta historia ?

18 kwietnia 2007 roku Michael Platini ogłosił przyznanie przez UEFA Mistrzostw Europy 2012 dwóm różnym krajom – Polsce i Ukrainie. Decyzja ta wiele zmieniła. Zjednoczyła dwie w gruncie rzeczy bardzo bliskie sobie nacje – ponad granicami i różnicami.

Tego dnia zrozumieliśmy, że piłka to nie tylko sport. To niesamowite w skali świata zjawisko, skutecznie i powszechnie  łączące ludzi ponad wszelkimi podziałami.

To wielkie, uniwersalne zjawisko, które ma w sobie magiczną moc – daje radość ludziom na całym świecie, niezależnie od tego, jaki mają kolor skóry i w co wierzą.

Niezależnie od tego, jak daleko od centrum uwagi tego świata przyszło im żyć.

Postanowiliśmy do nich dotrzeć.

Postanowiliśmy zawieźć tę jednoczącą wszystkich pasję, radość i wspólną zabawę tam, gdzie najtrudniej jej dotrzeć. Z dala od stadionów i wielkich miast.

Po to, by ludziom łatwiej było zrozumieć, jak bardzo podobni i równi wobec siebie jesteśmy. Lub powinniśmy być. Nie tylko w Polsce i na Ukrainie. Na całym świecie.

Świat pełen jest różnic, granic i uprzedzeń. Niewiele zjawisk pokonuje te granice.

Najpotężniejszą z nich jest dziś ta piłka - GloBall. Dla nas – już nie zabawka, nie jakiś zwykły przedmiot do uprawiania sportu. Piłka – symbol radości, wartości, które powodują, że wszyscy ludzie na świecie są tak naprawdę jedną, wielką rodziną. Piłka CZARNO-BIAŁA, piłka okrągła jak nasza planeta, dla wszystkich ludzi – taka sama.

Dlatego stowarzyszenie DOOKOŁA wyruszyło w wielką podróż – poprzez dziesiątki i setki kultur, zwyczajów, społeczności. Wieziemy ze sobą radość – i chcemy wraz z nią pokonać nie tylko granice państw, ale przede wszystkim granice ludzkich uprzedzeń. Wioząc ze sobą czytelne, proste przesłanie – tę niezwykłą piłkę.

Nazwaliśmy ją GloBall.

Na początku była to najzwyklejsza piłka świata. Ale dziś jest już NIEZWYKŁA. Była na Mundialu w Afryce w 2010 roku. Podpisują się na niej wspaniali ludzie, dla których nasza idea jest ważna. Piłka, która pokonuje tysiące kilometrów – i miliony stereotypów. Przekonajmy się razem, jak silna stanie się PIŁKA – IDEA. W jak duży mecz możemy razem zagrać, korzystając z zaangażowania dzieci z prawie 30 krajów świata, z pomocy dziennikarzy i internautów – ludzi, którym na tym świecie ZALEŻY.

Mundial 2010 zjednoczył całą Afrykę tak, jak Mistrzostwa Europy 2012 jednoczą Polskę i Ukrainę. Tak rozumiana piłka jednoczy cały świat. I pomaga go zrozumieć, pozwalając na wspólną, wielką fascynacją wszystkim tym, co czyni z nas ludzi. Kulturą, pasją, emocjami, które przecież wszędzie – choć tak różne – w gruncie rzeczy są sobie tak bliskie.

Ta piłka – symbol jest żywym dowodem na to, że granice i podziały wymyślili  ludzie. I tylko ludzie mogą je pokonać.

Stowarzyszenie DOOKOŁA z dumą prezentuje GLOBALL. I wyrusza w wielką podróż – by udowodnić, że ogromny dystans, jaki dzieli nas w przestrzeni - może w ogóle nie istnieć między ludźmi”.

Big Idea GloBall

Kalendarium Globall

Piłka Globall

Trasa ekspedycji

Dodatkowe informacje