• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Uwaga

Tanzania - miejsce na mecz

TANZANIA– Miejsce rozegrania meczu

To prawdopodobnie najbardziej widowiskowe miejsce w którym potoczy się nasza piłka. Wielkie równiny wypełnione wędrującymi stadami zwierząt to wizytówka Tanzanii. Ekspedycja Globall 2012  dotrze do stóp czynnego wulkanu Ol Donyo Lengai na granicy z Kenią. Mecz rozegramy na tle wulkanu, skarpy Rowu Tektonicznego i sodowego jeziora o fantastycznych kolorach.

MAPA: Ciekawe Miejsca - Tanzania, region Natron, miejsce rozegrania meczu GLOBALL 2012.



 

W czasie naszej podróży, mecze zagramy prawdopodobnie na każdym przystanku, wszędzie gdzie będziemy zatrzymywać się na noc, na granicach, promach, stacjach benzynowych. Wszędzie gdzie spotkamy na naszej trasie ludzi.

Jednak kilka miejsc będzie szczególnych ze względu na krajobraz, warunki geologiczne, trudności w dotarciu na miejsce lub po prostu ze względu na szczególną lokalną kulturę.

Tanzania: Równiny Serengeti i krater Ngorongoro to najsłynniejsze Parki Narodowe Afryki. Oba znajdują się w północnej Tanzanii. Są one areną największej na świecie migracji zwierząt. Co roku przez olbrzymie równiny oraz wąwozy i rzeki 2 mln gnu i zebr wędruje w poszukiwaniu wody i pastwisk. W ślad za tą mega-wędrówką ruszają lwy, hieny i inne drapieżniki. Tanzania słynie też z największej ilości zwierząt żyjących poza parkami narodowymi oraz z tego, że rezerwaty nie są ogrodzone a dzika przyroda jest wszechobecna. Niezwykłą cechą kraju jest też to, że zamieszkuje go aż 126 plemion, tworzących obecnie jeden naród. Ta różnorodność przyrodniczo-kulturowa przyciąga wielu fotografów, filmowców i ludzi poszukujących prawdziwej Afryki w jej nieskażonym cywilizacją wydaniu.

Gdzie: Region Natron. Na granicy z Kenią. Jeden z najbardziej niedostępnych regionów tej części Afryki. Wulkaniczne tereny otaczające sodowe jezioro Natron, które jest domem dla dziesiątków tysięcy flamingów. Aktywny wulkan Ol Donyo Lengai góruje nad całą okolicą i co jakiś czas wypuszcza w powietrze tony pyłów a po zboczach spływa sodowa lawa (jedyna taka lawa na świecie!). Dodatkowo wulkany i jezioro leżą na wysokości 600 m n.p.m. na samym dnie Wielkiego Rowu Afrykańskiego, który ciągnie się od Mozambiku aż po Jordanię! Region Natron leży tuż przy malowniczej zachodniej skarpie Rowu Afrykańskiego wznoszącej się na wysokość 700 m.

MASAJOWIE: Region północnej Tanzanii i południowej Kenii zamieszkały jest przez jedno z najsłynniejszych plemion Afryki. Masajowie, bo o nich mowa nazywani byli przez pierwszych Europejczyków „Rycerzami Sawanny”. Ze swoimi zasadami, mieczami przy boku oraz niezmiennymi ideałami przypominali bowiem średniowiecznych rycerzy. Do dzisiaj nie podporządkowali się regułom nowoczesnego świata. W dalszym ciągu są plemieniem pasterskim, dla którego całym życiem i jednocześnie bogactwem są stada zwierząt. Zamieszkują tereny sawanny i buszu z dala od cywilizacji. Mieszkają w chatach drewniano – mułowych i udowadniają swoje męstwo polując samotnie na lwy używając jedynie mieczyków i włóczni.

Dojazd: Ekipa będzie musiała zjechać z głównej drogi i rozpocząć przeprawę po bezdrożach traktem prowadzącym przez wyschnięte koryta rzek, szutrowe drogi, tunele lawowe i obszary sawanny aby dotrzeć do sodowego jeziora u stóp wulkanu, który jest jednocześnie uważany przez Masajów za świętą górę, na której mieszka ich największy Bóg – Ngai. Po drodze przejeżdża się przez obszary Engaruka, które są regionem chronionym i zamieszkałym przez duże ilości dzikich zwierząt.

Mecz: W tym niegościnnym ale pięknym regionie została dla Masajów wybudowana szkoła. Na jej terenie znajduje się plac, gdzie zostanie rozegrany mecz. Dzieci masajskie i młodzież zostaną zaproszone do udziału w rozgrywkach. Wszystko na tle wulkanu, skarpy Rowu Tektonicznego i jeziora.

Dodatkowe informacje