DEMOKRATOR is still alive!
Nieoczekiwanie egipska przygoda zamienia si w fajn komedi obyczajow. Absurdalny system komunikacji promowej powoduje, e spotykamy si po raz kolejny z portugalsk ekip wyprawy not2latetrip.com. Z Wadi Halfy nasz kumpel Carlos pisze na Facebook?u: Democracy is alive!!!. Portugalczycy weryfikuj wszystkie opowiadane nam tutaj historie o tym, co dzieje si z promem samochodowym i jego adunkiem.
A usyszelimy mnstwo opowieci, z ktrych kada bya opatrzona przysig, e to wszystko prawda. Warto je spisa.
- Wasz statek ju pynie, ale na pokadzie wybuch strajk i ju nie pynie.
- Wasz statek wszed na mielizn, prbuj go cign, czekaj na pomoc.
- Wasz statek pynie, ale wieje silny wiatr, pynie pod ten wiatr, pynie bardzo wolno.
- Wasz statek pyn, ale na wysokoci Abu Simbel skoczyo mu si paliwo.
- Wasz statek pyn, ale zepsu si w nim silnik.
- Wasz statek prawie ju wypyn, ale zerwa si bardzo silny wiatr i czekaj, a przestanie wia.
- Wasz statek jest gotowy do rejsu, ale na jeziorze s zbyt due fale i na razie jednak nie pynie.
- Wasz statek nie moe by zaadowany, poniewa poziom wody w jeziorze si obniy i nie mona wjecha autami na pokad, bo kt rampy jest zy.
- Wasz statek nie moe by zaadowany, poniewa czeka na podwyszenie nabrzea, wanie wylewaj z betonu takie podwyszenie w porcie w Wadi Halfie.
- Wasz statek nie pynie, ale nie wiadomo czemu tak si dzieje.
- Wasz statek wypyn, ale nie ma z nim kontaktu i nie wiadomo kiedy dopynie.
Najprawdopodobniej byo tak, e prom spokojnie czeka w porcie po sudaskiej stronie, a wypeni si do ostatniego miejsca samochodami. Nasze byy pierwsze, wic najduej musielimy na nie czeka. Portugalczycy swoje mae Renault wcisnli jako ostatnie i caa przeprawa zaja im? dwa dni. Zwyczajnie, armator zrobi tak, by zarobi jak najwicej, jak najmniejszym kosztem. Nie liczc si z czasem, terminami, swoimi klientami, nie liczc si z yciem naszego koguta?
Ale nie ma tego zego, co by na dobre nie wyszo.
Bo dziki temu po raz czwarty spotykamy si z francusk rodzin najbardziej chyba niezwykych globtrotterw na wiecie.
A ju aowaem, e nie napisaem o nich oddzielnego materiau!
No to teraz bdzie okazja. To musi by nasze przeznaczenie ? spdzi razem troch czasu. Do Kairu postanawiamy jecha dalej midzynarodow kolumn, wzmocnieni wieymi siami w postaci siedmioosobowej, francuskiej rodziny. Przed nami GloBall w zupenie nowym wydaniu :-)
Jest nasz prom, oto on
Pierwszy, ktry naprawd nas zatrzyma. Mocniejszy ni wszelkie inne granice. Wrg rozpoznany, ale niedoceniony. Prom Wadi Halfa ? Assuan. W kocu dopyn?
Nareszcie! Po tylu dniach - odbieramy z portu nasze samochody! Jest ten prom. Oto on:
A na nim nasze domo-wozy, z wszystkimi rzeczami, ekwipunkiem i wolnoci.
Zwaszcza ?Bolowz? budzi wielkie emocje, bo w nim czeka na nas? ywy Demokrator. Mona w sumie o nim powiedzie, e teraz to ju prawdziwy kogut :-)
Pierwsza kura rasy nomadic chicken pokonuje skutecznie swoj drug ju granic. Demokratorek ciekawie rozglda si po Egipcie. Pierwsze co robi, to wskakuje na mask swojego Defendera i pieje, ile wlezie. Chyba ucieszy si na nasz widok.
Przychodzi Demokrator do lekarza?
Jako, e nasza Super Kura, Kogut Zwycizca, amacz Blokad i Mistrz Przebudzenia dotar ju do Egiptu, sprawa robi si powana. Trzeba zmierzy si pragmatycznie z przyszoci. Na granicy Izraela albo Unii Europejskiej z pewnoci nie bd si cacka z nasz kurz maskotk? Ruszamy wic w Assuanie na misj specjaln do szpitala weterynaryjnego. Musimy si dowiedzie, jak legalnie przewie kur czy te waciwie koguta przez kolejne granice.
Gdy wpadamy do placwki, w biurach kliniki budzimy konsternacj. Faceci z kur, snuj opowieci dziwnej treci o kogucie ? symbolu wolnoci. Nasz Demokrator dzielnie pieje na korytarzach, a my spokojnie wyjaniamy, o co chodzi: e chcielimy go zje, ale narodzio si wzajemne uczucie, e teraz ten kogut walczy o ideay na skal wiatow, midzynarodow, a niebawem ju midzykontynentaln. Padaj informacje o ogromie trudnoci, jakie przed nami stoj, o ogoszonej epidemii ptasiej grypy na Bliskim Wschodzie, o wielkich kwotach, jakie musimy przygotowa na skomplikowan procedur opuszczenia przez Demokratora granic Egiptu. Plus sugestia, e jestemy pionierami. Z wiedzy miejscowych ekspertw wynika, e jeszcze nikt nie prbowa przewozi kury domowej z Afryki do Unii Europejskiej drog ldow.
Rewanujemy si teori, e jeli Demokrator, jako aktualnie ywy symbol ideaw egipskiej rewolucji dojedzie wci ywy do Europy, to wolno i demokracja zwyci꿱 naprawd ? rwnie w Kairze, Assuanie i okolicach.
Ekip szpitala ogarnia nie tylko wzruszenie, ale rwnie delikatna euforia. Trafilimy w czuy punkt. Rozdzwaniaj si telefony do ministerstwa w Kairze, nasz kogut zostaje poddany gruntownemu przegldowi, otrzymujemy listy polecajce do stolicy i mnstwo ycze. A na koniec rwnie informacj, e cae serwisowanie Demokratora na miejscu jest bezpatne :-)
Jedyn niezadowolon postaci tej historii pozosta sam Demokrator, ktremu ewidentnie nie spodobao si badanie, co skomentowa pen oburzenia, gwatown seri gdakni. No c, na powiceniach wanie budowane s wielkie osignicia. I tak rodz si bohaterowie wielkich historii i wielkich zmian.
Dla cywilizacji mus to papirus
By powstaa cywilizacja, musi powsta kultura. A dla kultury warunkiem numer jeden jest moliwo przekazywania wiedzy i notowania historii. Dlatego wanie w Egipcie wszystko si zaczo. Poza wynalazkiem hieroglifw, wymylono tu, jak z papirusu robi papier.
A robi si to wanie tak: odygi papirusa namacza si. Mokre odygi s amliwe, ale po wyciniciu z nich pynw wszelakich, staj si elastyczne. Wic si te odygi wyciska, wygniata, ugniata, prasuje.
I teraz mona ju z takich elastycznych wkien zrobi arkusze i zwoje, na ktrych mona piknie wszystko zapisa, namalowa i przekaza kolejnym pokoleniom.
U nas, w Europie, podobne wynalazki powstay kilka tysicy lat pniej.
Wic jeli historia naprawd koem si toczy, to za jaki czas Egipt ponownie powinien sta si supermocarstwem.